Język polski dla szkół podstawowych

ZADANIE 12                  13-14.05.2020

Słyszałam, że ubiegłotygodniowy test spotkał się z Waszą aprobatą, ponieważ miał na końcu zamieszczone odpowiedzi. Dzięki temu od razu mogliście się sprawdzić. Postanowiłam więc dziś przesłać Wam dwa nowe testy w podobnej formie 😊

Chętnie jednak sama sprawdzę prace pisemne. Czekam na maile.

Przygoda nauczyciela
W Warszawie

ZADANIE 11   7.05.2020

Drodzy uczniowie!

Dziś zabieram Was w podróż. Przesyłam test pod tytułem „Kto odkrył Amerykę?”. Niespodzianką jest to, że na końcu zamieściłam odpowiedzi 😊 . Dzięki temu możecie sami się sprawdzić, a nawet wystawić sobie ocenę. Życzę miłej lektury i powodzenia!

Tekst  Kto odkrył Amerykę

ZADANIE 10   6.05.2020

Mam nadzieję, że zadania ortograficzne z poprzedniego tygodnia nie sprawiły Wam problemów. Kilka prac już dostałam, czekam na inne. Zawsze warto ćwiczyć ortografię 😊
Dziś zachęcam Was do pisania i czytania. Zadaniem jest zapoznanie się z testem pt. „Marcin ornitolog”, a później napisanie opowiadania. Czekam na Wasze prace! 😊

Na pewno będą ciekawe. Powodzenia!

Materiał do pobrania Marcin ornitolog

ZADANIE 9 29.04.2020

Drodzy uczestnicy zajęć!
W tym tygodniu polecam Wam kilka ćwiczeń ortograficznych. Podzieliłam je na trzy poziomy: klasy 4, klasy 5-6 oraz klasy 7-8, ale każdy z Was może sobie po prostu wybrać test, który chciałby zrobić. Testy przygotowane są w formie dokumentu pdf (do wydruku) i Word doc. (do edycji). Wybierzcie, co wolicie. Ćwiczenia można uzupełnić na komputerze i przesłać do mnie mailem albo wydrukować i wtedy uzupełniać ręcznie.
Powodzenia!

ZADANIE 8        22-23.04.2020

Dziś zachęcam Was ponownie do pisania. Czekam na prace, których tematy podałam w ubiegłym tygodniu. Natomiast jeśli znajdziecie czas wolny, proponuję obejrzenie krótkiego filmiku o zdaniu. Naprawdę jest ciekawy! Znajduje się on pod poniższym linkiem:

Załączam też dwa inne filmy z zasobów Scholaris. Będą świetnym podsumowaniem wiadomości o zdaniu. Na jednym z nich występuje jako nauczyciel wybitny polski językoznawca prof. Jerzy Bralczyk.

ZADANIE 7 16.04.2020
Witajcie,
dzisiaj przesyłam Wam spis tematów prac pisemnych. Każdy na pewno znajdzie coś interesującego dla siebie. Piszcie, bo warto. Czekam na Wasze prace dzisiaj lub kiedykolwiek później. Dobrze by było, gdyby wypracowania nie były krótsze niż 200 słów 🙂

Tematy wypracowań i krótkich wypowiedzi pisemnych (do wyboru)

OPIS
Każdy z nas miał w dzieciństwie ulubione zabawki. Opisz jedną z nich.
Podróże kształcą. Opisz wymarzoną wędrówkę po lądach lub oceanach.

PRZEMÓWIENIE
Napisz krótkie przemówienie, które mógłbyś wygłosić przed kolegami i koleżankami, aby przekonać ich do pomagania innym ludziom.
Napisz humorystyczne przemówienie skierowane do Twoich rodziców.

OPOWIADANIE
Napisz opowiadanie z dialogiem, któremu mógłbyś nadać tytuł „Spacer na Księżycu”.

NOTATKA
Zapisz w formie notatki swój pomysł na fabułę gry komputerowej.
Plan dnia pod nazwą „Po kwarantannie”

LIST
Napisz list oficjalny do Ministra Edukacji Narodowej.

Napisz zaproszenie na koncert ulubionego zespołu muzycznego.

ZADANIE 6          15.04.2020

Witam serdecznie po świętach. Mam nadzieję, że wypoczęliście, choć warunki były odmienne niż zazwyczaj. Dzisiaj zapraszam Was w podróż, której celem jest Tajwan. Skosztujemy tam pysznej herbaty jaśminowej. Obejrzyjcie krótki film i na tej podstawie napiszcie kartkę z pamiętnika.
Czekam na maile lub zdjęcia Waszych prac.
Link do filmu:
Temat pracy pisemnej:
Wyobraź sobie, że byłeś na Tajwanie i brałeś udział w ceremonii picia zielonej herbaty jaśminowej. Opisz to wydarzenie w formie kartki z pamiętnika.

ZADANIE 5 8.04.2020
Wielkanocna pisanka.
Dziś proponuję Wam czynność odstresowującą – kolorowanie.
Kartę pracy należy wydrukować, następnie pokolorować zgodnie z instrukcją – każdą część mowy inną barwą. Miłej pracy!
Plik do pobrania
Wielkanocna pisanka_instrukcja
Wielkanocna pisanka_szablon

pozdrawiam ciepło i wiosennie

Zadanie 4 3.04.2020
Leporello.
Dziś zachęcam Was do wykonania książeczki będącej powtórzeniem materiału o wszystkich częściach mowy. Przyda się na pewno w szkole na lekcjach. Instrukcja przedstawiona jest na filmiku, a materiały dostępne poniżej. 🙂

Pobierz dokument Leporello_materiały

ZADANIE 3 1-2.04.2020
Drodzy uczniowie!
W załączniku znajdują się heksy nr 2 – części mowy do ułożenia. Fotkę ułożonych heksów wrzucajcie i przesyłajcie w wiadomościach na FB MDK1.
Jak się spotkamy, przygotuję nagrodę 🙂
Heksy 2 >>Heksy nr 2 — do wycięcia<<

ZADANIE 2 1-2.04.2020
Heksy – powtórzenie części mowy.
Drodzy uczniowie!

W tym tygodniu proponuję Wam samodzielne wykonanie ćwiczenia związanego z częściami mowy. Gotowe heksy ze strony 6. można po prostu wyciąć (potem układać) lub też samodzielnie napisać własne wykorzystując zadanie jako wzór.
Powodzenia!
W razie pytań, czekam na kontakt.

Heksy 1 >>Heksy – części mowy<<

Szanowni Państwo,

ponieważ zajęcia polonistyczne nie mogą się odbywać w realnym świecie, będę w każdym tygodniu przesyłać materiały do pracy. Jeśli dzieci mają ochotę i czas na dodatkową pracę – do czego zachęcam, proszę o wykonanie zadań i przesłanie ich do mnie na adres mailowy podany Państwu w smsie. Myślę, że dzieci same sobie z tym poradzą, nie obciążając Rodziców dodatkową pracą. Po przesłaniu dokonam korekty prac. W każdej sytuacji warto ćwiczyć pisanie.

ZADANIE 1 25-26.03.2020
Napisz kartkę z dziennika lub pamiętnika (minimum 200 słów, może być napisana na komputerze bądź ręcznie).
Zapoznaj się z materiałami wizualnymi z załącznika.

W razie jakichkolwiek pytań jestem do Państwa dyspozycji.