Otwarcie wystawy – Zbigniew Jastrowski i uczniowie

„Mistrz i uczniowie” Zbigniew Jastrowski i uczniowie

Zapraszamy na kolejną wystawę do Galerii MDK. Otwarcie odbędzie się 26 lutego 2016 r. o godzinie 17.00.

Na wystawie z cyklu ,,Mistrz i uczniowie? prezentujemy twórczość artystyczną i pedagogiczną bodaj najstarszego stażem nauczyciela plastyki w naszym mieście – Pana Zbigniewa Jastrowskiego – twórcy ,,Pałacowego Centrum Wyobraźni? i ,,Galerii Pałac? w bydgoskim Pałacu Młodzieży.

Antonina Łyczkowska 14 lat

Antonina Łyczkowska 14 lat

Zbigniew Jastrowski zajmuje się malarstwem, rysunkiem i projektowaniem graficznym. Jest artystą-plastykiem i jak sam podkreśla, przede wszystkim pedagogiem. Już od czterdziestu pięciu lat zajmuje się edukacją artystyczną dzieci i młodzieży, tworząc przez cały czas swoje własne obrazy. W 1978 r. odbyła się jego pierwsza wystawa indywidualna. W 1998 roku napisał: ?Kiedy się przebrnie przez okres malowania banalnych pejzaży i mniej banalnych portretów, przychodzi poczucie konieczności spełnienia swoim malarstwem pewnej misji?.

Wówczas już stworzył swoją własną wizję artystyczną – serię obrazów niepowtarzalnych, identyfikowanych z jego nazwiskiem. Swoje prace zazwyczaj zamyka w cykle. Jest autorem serii obrazów: ?Aura lasu? i ?Głowizna?. Ten ostatni, znaczący cykl powstawał od około 1995r. Wówczas o swoim malarstwie napisał: ?Swoim aktualnym malarstwem stawiam pytania. Pytania człowieka głęboko zawiedzionego obranym przez ludzkość kierunkiem rozwoju, a raczej powolnego ? w praktyce unicestwienia swoich szczytnych idei ?budowania przyszłym pokoleniom szczęśliwego świata?. W ciasnych wnętrzach teatralnych pudełek codzienności, osadzam symbolikę form z całym balastem złych doświadczeń ?zapatrzonych? poza siebie w historię swego gatunku i jego miejsca we wszechświecie, a jednocześnie z nadzieją zwracających się w ?świetliste okna czasu przyszłego? – kosmicznej nieskończoności?.

Jego wychowankowie to trudno policzalna grupa. Szacujemy, że przez pracownię Pana Jastrowskiego przewinęło się ponad tysiąc kilkuset uczniów ? uczestników zajęć plastycznych z naszego miasta i okolic. To bardzo utalentowani artyści, zwycięzcy wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. To późniejsi uczniowie i studenci wielu polskich i zagranicznych prestiżowych szkół artystycznych i uczelni znani ze swojego oryginalnego dorobku w kraju i w świecie. Na wystawie pokazujemy na tle wybranego dzieła Mistrza zestaw prac wykonanych w roku szkolnym 2015/16 przez aktualnych uczestników jego zajęć.

Marek Goliński

Opiekun Galerii MDK1